top of page

Eksperci Przez Doświadczenie

Kim jest ekspert przez doświadczenie/asystent zdrowienia?

To osoba, która doświadczyła kryzysu, choroby lub zaburzenia psychicznego jednak dzięki leczeniu, psychoterapii i innym formom wsparcia poradziła sobie z trudnymi doświadczeniami, odzyskała kontrolę nad swoim życiem i jest gotowa wspierać innych w procesie zdrowienia. Żeby zostać ekspertem przez doświadczenie należy odbyć specjalistyczne szkolenie pokazujące, jak korzystać ze swojego doświadczenia, aby pomagać innych osobom doświadczającym zaburzeń natury psychicznej.

Czym zajmują się eksperci przez doświadczenie/asystenci zdrowienia?

Wspierają osoby doświadczające trudności w obszarze zdrowia psychicznego oraz ich bliskich i otoczenie poprzez działania grupowe np. psychoedukację, grupy wsparcia, prezentacje świadomościowe. Pomagają również indywidualnie osobom chcącym dowiedzieć się więcej jak może wyglądać ścieżka zdrowienia.

Szkolenie i przygotowanie do pracy jako ekspert przez doświadczenie/asystent zdrowienia:

Każdy początkujący ekspert uczestniczy w szkoleniu, w trakcie którego uczy się podejścia do roli eksperta, określania granic udzielania wsparcia, rozpoznawania etapów zdrowienia, opowiadania swojej historii tak aby była użyteczna dla osób doświadczających kryzysu.

Dodatkowo kursanci poznają narzędzia, procesy grupowe i programy zajęć, które później będą współprowadzić.

Kursanci obowiązkowo korzystają z superwizji.

Eksperci w liczbach

2500

godzin zajęć zrealizowaliśmy we współpracy z ekspertami/asystentami

40

osób

przeszkoliliśmy do pracy jako ekspert przez doświadczenie

6

lat
organizujemy wsparcie z udziałem ekspertów przez doświadczenie

5

projektów

z udziałem naszych ekspertów otrzymało dofinansowanie ze środków publicznych

Rozmowy z ekspertami

Dlaczego zostałeś ekspertem przez doświadczenie?

Ponieważ poczułem, że nie wypada dłużej trzymać tylko dla siebie wiedzy i doświadczenia, które zdobyłem podczas lat zmagań z zaburzeniem psychicznym. Jednocześnie lata te, które innym osobom mogły upłynąć na rozwijaniu swoich umiejętności zawodowych, w moim przypadku zostały w dużym stopniu pochłonięte przez rozwijanie swoich umiejętności radzenia sobie z zaburzeniem. Bardzo sobie cenię, że mogłem zostać Ekspertem i być wynagradzany jak każdy specjalista.


Dlaczego ważne jest aby osoby doświadczające zaburzeń psychicznych zabierały głos w swojej sprawie?

Ponieważ to daje nam szansę poczuć się pełnowartościowymi członkami społeczeństwa, biorącymi za siebie odpowiedzialność i działającymi na rzecz poprawy własnego położenia, jak każda inna grupa w społeczeństwie.


Co najważniejszego chciałbyś powiedzieć osobie po diagnozie zaburzenia/choroby psychicznej?

Nie jesteś sam. Nie jesteś kimś gorszym.


Co najważniejszego chciałbyś powiedzieć osobie, która wspiera kogoś w procesie zdrowienia?

Traktuj tę osobę, jak kogoś równego sobie. 

Co chciałbyś powiedzieć społeczeństwu w sprawie zdrowia psychicznego?

Zdrowie psychiczne jest jak zdrowie fizyczne - bo zdrowie jest tak naprawdę jedno, Oba "zdrowia" są dokładnie tak samo ważne. Lepiej zapobiegać niż leczyć i warto uczyć się na cudzych błędach. Jeśli stracimy zdrowie psychiczne, możemy już nigdy nie odzyskać pełni sprawności.


Jak to jest doświadczyć choroby/zaburzenia/kryzysu psychicznego?

To nauczyć się, ile energii i wysiłku wymagają od nas czynności, które wcześniej wydawały się banalne i oczywiste. Gdy doświadczam objawów zaburzenia, każda najdrobniejsza czynność, którą próbuję wykonać, by kontynuować dzień - pójście do sklepu po obiad, umycie po nim talerza, wybór skarpetek do założenia - staje się przeszkodą, która potrafi zatrzymać na długie minuty lub godziny. To nauka pokory.


Czy widzisz jakieś pozytywne strony swojego doświadczenia związanego z chorobą/zaburzeniem/kryzysem psychicznym Twoim lub Twojego bliskiego?

Oczywiście. Objawy zaburzenia były dla mnie jedyną motywacją do wyzwolenia się ze szkodliwego społecznego otoczenia, w którym wcześniej przebywałem. Pozwoliły mi również docenić własne możliwości (które wcześniej oceniałem bardzo nisko) w banalnie prosty sposób - odbierając mi je..

Eksprc w liczbach
bottom of page